Poradnik Role Play v.02


W tym poradniku dowiesz/zapoznasz się:
z ogólnymi zasadami serwera Mrucznik Role Play
jak kreować swoją postać, zależnie od jej klasy
jak prawidłowo korzystać z interakcji [/me i /do]
i wiele, wiele innych rzeczy, związanych z tematyką Role Play


Część pierwsza..

Tematyka: ogólne zasady obowiązujące na serwerze Mrucznik Role Play.

Linki, które musisz znać:


Liska Kar i Zasad, zazwyczaj używane w skrócie jako LKiZ, obowiązuje na naszym serwerze od pewnego czasu, każdy gracz musi, a choć powinien się zastosować do zasad i kar obowiązujących na serwerze. W tym podpunkcie będziemy analizować pokolei każdą zasadę i każdą karę obowiązującą na serwerze, co będzie miało na celu, rozwinięcie waszej wiedzy, na temat właściwego postępowania podczas gry.

Zaczynajmy...

DM ( DeathMatch )

Generalnie brane jest to pod uwagę, jako "zabijanie bez powodu". Brednie! DeatchMatch, to kategorycznie złe zachowanie, bezpośrednio działające z inicjatywy działań przemocy (tkz. stalowe łapki, celowe zniszczenia, bicie). Deatch Match, innaczej DM, karalny na naszym serwerze jest od 20-30minut, a masowy Deatch Match nagradzany jest absolutną banicją na profil/postać/IP.
Dlatego mając broń/lub jej nie mając - klawiszu uderzenia/strzału używamy tylko i wyłącznie w sytuacjach "czerwonych". Chcę przez to powiedzieć, że jeżeli nastapi jakaś sytuacja wyjątkowa/akcja, wtedy należy ładnie rozegrać uderzenia/strzały z broni, przy pomocy urozmaicenia realności gry, za pomocą komend /me i /do (czego dowiesz się w dalszej części poradnika)
Jail/AJ DM

Deatch Match został wyjasniony poważej. To kryterium generalnie ma na celu podkreślenie otoczenia, w którym gracz za wiele nie ma możliwości do roboty. Jail, czyli z j.ang więzienie to kąt z czterema ścianami, zazwyczaj w celach znajduje się po 3-5os. Takowego momentu natomiast nie wolno Ci wykorzystać w celu zabawy, bijąc się z pozostałymi, JESTEŚ TAM ZA KARĘ, NIE W NAGRODĘ, oraz nie dostajesz ultimatum, do tego by zachowywać się w tak karygodny sposób.


OOC w IC
Chat OOC, a Chat IC, to generalnie trudne pojęcia do zrozumienia przez graczy, przede wszystkim nowych w świecie Role Play'ingu. Starając się sformułować moją wypowiedź, w sposób taki bardziej kumaty, postaram się, by wam przedstawić działalność tego systemu.

Zacznijmy od chatu OOC.. OOC, oznacza Out Of Character - tłumacząc to na język polski, oznacza to "Po za charakterem". Można to wykorzystać w taki tok rozumowania, iż chat ten służy m.in do pisowni "po za charakterem rozgrywki". Pisząc słowo "rozgrywka", mam na celu naciśnięcie na rozgrywkę twojej postaci w grze, a jeszcze bardziej szczegółowo, omijając życie twojej postaci w grze.
Przykładowe wykorzystania chatu OOC:
W trakcie gry/odgrywania akcji musisz pilnie zminimalizować grę, w celu zgarnięcia książek z biurka, które utrudniają Ci sposób gry.
Wtedy przy pomocy komendy "/b" informujesz o tym os. w swoim otoczeniu, ponieważ nie dotyczy to twojej postaci w grze, a bezpośrednio Ciebie, a ty nie jesteś zależny od życia w grze, ponieważ jesteś po za nim, a twoja postać wewnątrz życia w grze.

Chat In Character

Chat In Character już samą nazwą wskazuje, że oznacza to "W Charakterze", podsumowując, można zrozumiec, że chat ten dotyczy charakteru gry, naszej postaci, którą kreujemy. Nasza postać nie obowiązuje życie, które prowadzimy my, dlatego piszesz tam rzeczy związane bezpośrednio z zachowaniami twojej postaci.

Przykładowe wykorzystanie chatu In Character.

Chat In Character obowiązuje parę komend, m.in
/l - local chat, przy pomocy tej komendy możemy mówić nasza postacią, nie ruszając przy tym rękoma (wyłączając animację)
/s - szept, sama nazwa mówi za siebie, używając tej komendy, gracze w zasięgu 5-7m usłyszą to co mówisz, pisząc na /l gracze w zasięgu 10-15m słyszą co mówisz.
/k - krzycz, przy pomocy tej komendy twoja postać głosem zyska zasięg 15-20m, gracze z dala usłyszą twoje słowa wypowiadane przez postać.

Wykorzystanie:

/l Przepraszam Panią, którędy do Urzędu Miasta?
/s pss.. chyba Ci broń zza paska wystaje, schowaj ją lepiej, dużo policji tutaj się kręci.
/k Pomocy, mój brat stracił przytomność, niech ktoś coś zrobi!

Bezpośrednie wytłumaczenie pojęcia OOC w IC.

Tak więc, znając już te dwa pojęcia, które łącza się w jedną całość, możesz rozumnie ogarnąć pojęcie tej zasady, której nie można wykorzystywać podczas gry. OOC w IC zrobisz wtedy, gdy napiszesz coś In Character (/l /k /s), a będzie to bezpośrednio związane z twoim życiem OOC, a nie dotyczyło postaci w grze.

Przykład:

/l czekaj, ktoś mi na Gadu Gadu pisze z/w - ŹLE, TAK NIE WOLNO!

Dodatkowe informację:

W chacie In Character, nie wolno Ci pisać pojedynczych znaków, m.in "/l ?" "/k !" - dlaczego tak jest? - ze względu na to, że mówiąc, nie był byś w stanie powiedzieć wykrzyknika. To jasne, że słowo dasz radę wypowiedzieć "wykrzyknik", ale powiedzieć znak, to tak jak powiedzieć "łóżko w formie krzesła". Ponad to, na Chacie IC, nie masz prawa używać emotikonek, typu: " ): 8)" itp.

Zalecane jest używanie akcji, poprawiających rozgrywkę, przykładowo "/l Która to godzina **unosząc rękę, podwija ręka, spoglądając na swój zegarek**.
Pamiętaj, zdanie rozpoczynaj od dużej litery, zawsze je kończ kropką, staraj się dbać o stylistykę pisowni, pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym.

IC w OOC


Działa to w sposób odwrotny do poprzedniego pojęcia, tyle że, przykładowo na /b piszesz związane rzeczy z życiem twojej postaci.

"/b ej ty napraw mi samochód za 800$" - w ten sposób dopuszczasz się MG, gdybyś naprawił pojazd takowego osobnika, za co możesz ZOSTAĆ nawet UKARANY!. Dlatego unikaj MG i upominaj takiego gracza, że nie powinien robić IC w OOC.

Non-RP


Non-RP - Non Role Play - jeżeli zrobisz coś, co nie jest zgodne z realiami, dopuszczasz się Non-rp. Przykładowo, gdy ktoś oddaje w kierunku twojej postaci strzały opisując to przy pomocy komendy /me, nie masz prawa ich ominąć, robiąc przy tym salto, stając na zębach.

Przykładowy objaw Non-rp

Gracz1 : /l Ej ty, zabiłeś moją siostrę **zdenerwowanym głosem, zza paska wyjmuje 9'tkę, przeładowując ją, odbezpiecza, oddając strzały w głowę osobnika przed sobą**

Gracz2 (ty): To nie, ja! **robiąc salto w tył, omija strzały, śmiejąc się**

NIE, NIE, NIE, NIE! - NIE RÓB TAKICH BEZSENSOWNYCH AKCJI! - TO JEST NIEZGODNE Z REALIAMI!

Zawsze, odgrywając przeróżne akcję/dokonując jakiś animacji, staraj się dużo myśleć, nawet jeżeli masz z tym problem, pomyśl czy w życiu prawdziwym mogło by takie coś mieć miejsce i było by możliwe DLA ZWYKŁEGO CZŁOWIEKA. Będąc zwykłym graczem nie możesz odgrywać kogoś naprawdę WSPANIAŁEGO, logiczne, że w życiu takie coś się zdarza, ale w tej grze było by to zbyt źle wykorzystywane.

DB (Drive By) Do ludzi


Krótko mówiąc i na temat. Jeżeli jedziesz razem z kolegą, wychylając się zza okna pojazdu, będąc tym samym pasażerem tego pojazdu, oddajesz strzału w inne pojazdy/ludzi BEZ POWODU I ODPOWIEDNICH ARGUMENTÓW, dopuszczasz się Drive-By, które jest karane nawet WARN'em!

ZAPAMIĘTAJ: Otrzymując 3warny, stracisz dostęp do swojego konta, ponieważ zostanie nałożona automatyczna banicja.

Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego powodu, do tego by strzelać z okna pojazdu do zupełnie przykładowych ludzi, to nie rób tego.

MG (Meta Gamming)


Wykorzystywanie informacji zawartych w OOC, w platformie IC.

Przykład: Gracz, którego widzisz po raz pierwszy, stoi przed Tobą, nad jego głowa widzisz jego Nick, w którym zawarte jest Imię i Nazwisko. Jest to informacja zawarta OOC, pisząc to w IC (/l Cześć Jake) dopuszczasz się Metta Gamingu. Jeżeli gracz ukaże Ci swój dowód, będzie miał na sobie jakiś identyfikator/plakietkę, wtedy możesz jego imię IC wymówić, a jeżeli nie ma takich informacji, nie masz takiego prawa.

PG rodzaju: bez żadnego /me dajesz /wepchnij [id]


PG - Power Gamming, nadużywanie komend, bez odgrywania szczególnych akcji, które mogłyby urozmaicić rozgrywkę i zapowiedz zbędnym sporom. Innaczej, to pojęcie jest brane również pod uwagę, jako wymuszenie akcji, jeżeli druga postać tego nie chciała.

PRZYKŁAD: /me uderza Jake'a tak, by jego głowa spadła z karku.
Takie zachowanie jest karane również Admin Jailem.

RK


Ravenger Kill - Twoja postać została zastrzelona podczas sporów Departamentu Policji, a Mafią Włoską, pod urzędem miasta, zrespiłeś się w domu/pracy/na spawnie, nie możesz wrócić na miejsce zdarzenie, ponieważ Ciebie już tam IC nie ma.

DD / CZ (destruction derby/celowe zderzenia )


Destruction Derby - między innymi jest to wykonywanie stuntów, kraks i rzeczy związane z nierealnymi prowadzeniami pojazdów. Jeżeli w prawdziwym życiu nie dopuściłbyś się skoku wraz z pojazdem, z wieżowca o wysokości 5000m, w grze również tego nie rób, ponieważ zostaniesz za to srogo ukarany.

CZ - Celowe Zderzenie.


Jeżeli masz robić komuś na złość, ponieważ zazdroscisz drugiej osobie tego, że jedzie Bulletem z neonem, a ty Perenialem, niekoniecznie musisz w niego uderzać, specjalnie na czołowe zderzenie. Lepiej po prostu opuść grę przy pomocy komendy /q, jeżeli masz dopuścić się tak niekoleżeńskich wybryków.

Jeżdzić pod prąd, nie zgodznie z przepisami.ZASADA TA I TAK NIE FUNKCJONUJE NA SERWERZE I NIE JEST INGEROWANA PRZEZ ADMINISTRACJĘ!

SK (np. najechanie na kogoś bazę i ciągłe zabijanie ludzi przy/na spawnie)NJ bez /meNinja Jacking - wywalenie kogoś z pojazdu, tylko i wyłącznie przy pomocy klawiszu "ENTER" - za taki wybryk możesz otrzymać Admin Jaila na 5-15minut. Jeżeli zależy Ci naprawdę, by kogoś pozbyć się z prowadzonego pojazdu, opisz akcję /me.
Przykładowo: /me wyciąga ramię przed siebie, uderzając w nos z łokcia w twarz os. prowadzącą motor.

HK (Heli Kill)Heli Kill - zabijanie os. drugich i trzecich, za inicjatywą śmigła helikoptera, karane jest warnem, dlatego jeżeli widzisz takie zachowanie, koniecznie napisz /report [id osobika] [powód = HK]

DB (wyjątek: można robić DB z motoru do pojazdu)


Opisane powyżej.

BH (Bunny Hoping)


Generalnie jest to szybsze poruszanie się postaci, za inicjatywą klawisza skoku (shift). Karalne jest to Admin Jailem (AJ), na czas 5-15min.

Handlować na /CB Radiu.


CB-Radio służy do komunikacji kierowców na drogach, nie do sprzedaży. Jeżeli nie posiadasz Konta Premium i nie posiadasz możliwości na napisanie /ad (/og) ogłoszenia, po prostu wejdź na kanał IRC. (/irc join 1), pisząc tam za pomocą komendy /i możesz łatwo i dosyć szybko znaleźć kupca na swój oferowany przedmiot.

AFK


Away From Keyboard - AFK dopuszczalne jest do czasu 30 sekund, jeżeli afczysz w domu/interiorze możesz zostać ukarany kickiem, bądź warnem - zazwyczaj jest to zależne od humoru Administratora

Celowe AFK: (na akcji, wodzie, na strzałce(postać sama idzie) itp.)


Wyzywać OOC


Obrazy OOC karane sa warnicjami na postać, 3 warny = banicja.

Spamować


Jeżeli na chacie napiszesz 20x wiadomość o tej samej treści, możesz zostać ukarany kickiem/warnem.

Czitować.


Wszyskie modyfikacje poprawiające grę dla celów własnych, lub utrudniające grę innym, są stanowczo karane banicją!

Używać bugów.


Używanie bugów, np. na pieniądze, zawarte w skrypcie gry są ewidentnie karalne Banicją. Jeżeli uda Ci się znaleźć jakiś BUG, zgłoś to natychmiastowo Administracji.
Prosić osoby z wyższym KP o odpalenie neona.
Zwykły gracz ma dostęp do neona białego, KP posiada dostęp do neonu niebieskiego, żółtego, różowego itp. Nie można prosić gracza z Kontem Premium o odpalenie neonu, ponieważ jest to wykorzystywanie bugów, dla celów własnych, również karalne warnem.

Brać aut z wypożyczalni (BU) - Monster itp. 


W chwili obecnej wypożyczalnia samochodów jest w fazie crafteringu, nie wolno z niej korzystać, ponieważ nie jest prawidłowo zoptymalizowana.

Używać strzałki na motorze w celu szybszej jazdy


Jest to brane pod uwage jako Bug Using - kara za używanie - warn.

Grozić OOC


Wszelkie Groźby OOC, typu: Dorwę Cię po za grą, są karalne!

Reklamować inne serwery


To chyba jest oczywiste, że nie wolno reklamować innych serwerów na Mruczniku.

Szkodzić serwerowi


Szkodzić serwerowi możesz między innymi poprzez krzyczenie bez sensu pod Departamentem Policji, że to pałki i nie wiedzą co to JLB, ponieważ jest to ewidentnie żałosne zachowanie, które niszczy wizytówkę serwera.

Oszukiwać OOC


Wszelkie oszustwa OOC są karalne warnem/banicją. Nie możesz przysięgać OOC, łamiąc ją.

Posiadać Imię i Nazwisko bardzo sławnej osoby [nie fikcyjnej] (Niżej przedstawiane jako CN)


Posiadać nick nie oddzielony "_" lub z małych lider (np. Jack_mrucznik lub jack_mrucznik) (Niżej przedstawiane jako "zły Nick")

Posiadać zdrobniony nick typu: Zdzichu, Tadek, itp...,(Władysław_Sprzengło: Piotr_Majonez, Marian_Parówka)

Przeciwstawiać się 2 lub większej ilości osób z bronią samemu będąc nie uzbrojonym . [W skrócie (jako powód) 'Przeciw 2 samemu bez broni']

Przeciwstawiać się 4 lub większej ilości osób z bronią samemu będąc uzbrojonym [w skrócie 'Przeciw 4 z bronią'"

Wychodzić z gry lub wchodzić na AFK podczas pościgu

Wychodzić z gry podczas porwania

Zabijać graczy z WL bez próby ich zatrzymania

Nabijać WL

Posiadać wielu kont w równych frakcjach lub rodzinach

Nie dotrzymywać ustaleń dotyczących gier hazardowych przeprowadzanych w obrębie Kasyna

Grać OOC, chyba że wymaga tego sprawowana funkcja.

Pożyczać pieniądze innym graczom oraz przekazywać im cały swój majątek w postaci gotówki, pojazdów lub domu

Zakaz handlu bronią/materiałami/narkotykami w miejscu publicznym(DMV/PD/Centrala BOR'u/Szpital/Biurowiec FBI) - mniej więcej 200m od owych miejsc.

Część druga..

Tematyka: jak kreować swoją postać, zależnie od klasy.

W świecie Role Play postacie dzielą się na reprezentantów służb porządkowych, gangsterów, przestępców, złodzei czy iluzjonistów. Odgrywając daną postać musisz mieć prawidłowe podejście do jej charakteru. Tworzysz postać włocha, postaraj się zorganizować dla niej włoski nick (Imię_Nazwisko), jeżeli masz wątpliwości z dobraniem, odwiedź stronę fakenamegenerator.com i wybierz najbardziej interesujący Cię nick. Ponad to, nie warto być Włochem i pisać slangiem amerykańskim latając w skinie czarnucha, można to uznać jako opaleniznę, ale niszczy to kompletnie charakter gry. Co do kreacji postaci, jeżeli chcesz zostać gangsterem, koniecznie zalecam obejrzeć jakiś film, związany z tematyką gangsterską, w latach 90'tych na terenach Los Angeles, skupiając sporą uwagę na ich zachowanie, postępowania, zróżnicowania ze względu na pozycję. Warto wiele z tego wywnioskować i zastosować w grze. Jeżeli natomiast chcesz zostać policjantem, obejrz koniecznie jakiś dokument dotyczący działań Departamentu Policji w Ameryce, a choćby i nawet w Polsce. Poszperaj w google.pl, wyciągnij troszkę informacji i również postaraj się zastosować.


Część trzecia..


Tematyka: jak prawidłowo korzystać z interakcji [/me i /do]

Są dwie proste zasady, które obowiązują tych dwóch komend.

/me (opis czynności)
/do (opis sytuacji, kontynuacja akcji, opis otoczenia, zdarzenia, odpowiedź/pytanie dot. akcji)

Przykładowe akcję z wykorzystaniem /me i /do.

/me rozgląda się po wnętrzu pojazdu, spoglądając dokładnie na elementy siedzeń wewnątrz pojazdu.
/do czy wewnątrz pojazdu mógł zauważyć jakieś rzeczy na siedzeniach?
(gracz, któremu zadajemy pytaniem, który oczywiście MUSI być włascicielem pojazdu, odpowiada nam na /do)

**

Jeżeli zależy Ci na bardziej szczegółowych akcją, które będą dla Ciebie polem popisu, zawsze możesz wykorzystać je w inny sposób.

/me prawą dłoń przykłada do szyby pojazdu, po czym wykonując prostopadły ruch, ściera z niej(..)
/do (..) kurz, który osiadł, podczas burzy piaskowej, po wykonanej czynności, ociera skurzoną dłoń w (..)
/do (..) spodnie, po czym oklepuje ręce, spoglądając do wnętrza pojazdu, osłaniając światło rękoma na czole.

**

Często zdarza się pisać akcję Role Play, które są nieprawidłowe.

Typowe nieprawidłowe akcje Role Play:

/me myśli o wakacjach.
Tego typu interakcję są nieprawidłowe, ze względu na to, że osobnik przeciwny, z którym odgrywamy akcję, nie ma prawa stwierdzić po czym kol wiek o czym my myślimy i co się z nami dzieje wewnątrz. Opisujemy akcję, te które widać zewnątrz, warto też przewinąć poradnik do góry i zajrzeć do podpunktu związanego z akcjami non-rp.

Część czwarta..

Tematyka: pierwsze wejście na serwer? - jak się zachować?

Załóżmy, że z dniem dzisiejszym postanawiasz stworzyć nową postać, na której będziesz poświęcał swa obecność i zaangażowanie w rozgrywkę. Dobrałeś sobie już odpowiednie Imię i Nazwisko, dla twojej postaci, wiek, pochodzenie i ubranie (skin). Teraz czas porozglądać się troszkę za miastem, by ogarnąć jakąś pracę, przy tym zarabiając zgadza się? W tym celu, nie należy pisać bezsensownych raportów, które mają udostępnić nam dane, najlepiej jest zyskać te cenne informację w sposób IC. Zawsze możesz skorzystać z wiedzy taksówkarzy, którzy krążą po mieście i wiedzą gdzie co się znajduję. Również można skorzystać z ich usług. Tak więc, gdy już twoja postać, jest gotowa do gry, postaraj się urozmaicić jej możliwości, m.in zaopatrując się w telefon, prawo jazdy, dowód osobisty czy inne skrypty, które urozmaicą naszą rozgrywkę. Znajdź dobrą pracę, zacznij pracować i zarabiać tym samym, wykorzystując swoje pieniądze tylko i wyłącznie dla celów własnych.

NIGDY, POD ŻADNYM POZOREM NIE ŻEBRAJ O PIENIĄDZE!

- powód numer jeden - zrobisz z siebie ewidentnego pajaca i idiotę, twój szacunek i repsect całkowicie opadnie, a ludzie będą wytykali Cię palcami.
- powód numer dwa - jest to serwer Role Play, a więc w realnym życiu, chyba człowiek pracujący nie poniżył się do poziomu żebraka, który będzie dodatkowo prosił się o marne pieniądze.

Zasada jest prosta - Idź i zarób!


Co dalej, staraj się unikać zachowań, które łamią regulamin rozgrywki, często stawiaj wysokie barykady, które z łatwością przeskoczysz, choćby przy pisaniu ładnych i rozmaitych akcji. Im więcej akcji, tym więcej doświadczenia i błędów, a przecież na błędach się uczymy. Nie rób typowego MG, po nicku, widząc że ktoś ma nick koloru zielonego, nie wykorzystuj tego dla dobra osobistego w IC (/l /c /k), pytając czy da Ci osobnik za darmo licencję.

Dyskryminacja osób/służb serwera IC/OOC

Świetnie każdy potrafi zrozumieć, że jesteś nowym graczem i chcesz się wiele nauczyć na serwerze, zdobywając w tym doświadczenie i radość z gry. Wiemy, że jesteście strasznie żartobliwi, ale naprawdę, wasze żarty typu masowych uderzeń w karoserię pojazdów dlatego, by was to bawiło, strasznie utrudnia grę innym.

Wyobraź sobię, że poznałeś świetną kobietę w grze, bierzesz ją ze sobą na pierwszą randkę, postanawiasz po drodze dotankwoać wóz w bazie mechaników, podbiega ktoś z m4 i zaczyna strzelać w opony twojego pojazdu. Dlaczego więc tracisz nerwy, przy takiej napotkanej sytuacji, a samemu to robiąc zyskujesz ogromny fun? - Czasem jest lepiej dyskretniej myśleć.

Jeżeli chodzi o dyskryminację służb porządkowych, odnoszę się do tego tematu:


Utrudnianie gry OOC/zbędne dyskryminację.

Super, za strzelanie do cywila zostałeś zatrzymany przez Departament Policji, skuty i umieszczony w radiowozie. Dlaczego wiec postanawiasz zazwyczaj opuszczać serwer (/q), unikając akcji? Byłeś na tyle wyrafinowany i arogancki, będąc kozakiem, strzelając do bezbronnej osoby, a gdy przychodzi co do czego unikasz akcji i unikasz gry innym? Jest to naprawdę utrudniające, nawet jeżeli dany funkcjoanriusz zatrzymuje Cię, a ty OOC zaczynasz płakać, ze to nie twoja wina, że się pomylili. Staraj się dojść do zbędnego komrpomisu, pisząc In Characeter, a najlepiej zamilcz i zaczekaj na roztrzygnięcie rozmowy w Departamencie Policji. Generalnie, nie ma to na celu utrudnianie twojej gry, ale takie jest zadanie funkcjonariuszy, a ty powinieneś się do tego przystosować, tym bardziej, że niejesteś tutaj bezpwodu, jak ty masz prawo do kreacji swojej postaci i rozgrywki, tak również i inni mają.
Zbędne wyzwiska OOC (/b), za zatrzymania IC, są totalnie nie na miejscu, również karalne. Twój respekt totalnie może upaść. Na tym serwerze, zyskując respekt, zyskujesz znajomości, zaufanie czy potencjał, co wiąże się z dobrymi znajomościami, możliwościami ogromnymi i innymi atutami.

Bądź człowiekiem konsekwentnym, staraj się grać z rozwagą, na poziomie, nie reprezentuj poziomu 4letniego dziecka.

JEŻELI NIE MASZ OCHOTY TEGO WSZYSTKIEGO CZYTAĆ, POPROSTU ZASTOSUJ ZASADĘ TAKĄ "ZACHOWAM SIĘ TAK W GRZE, JAK BY TO BYŁO MOŻLIWE W ŻYCIU PRYWATNYM OOC, WZORUJĄC SIĘ NA MNIE"

Co chcę przez to powiezdieć? Jeżeli, w prawdziwym życiu, nie był byś w stanie się masturbować pod urzędem miasta, nie rób tego w grze.

Wielu z was zawsze chciało miec mnóstwo kasy? $$

Sposób jest prosty - reprezentuj poziom, angażuj się w grę, wykreuj wspaniałą postać, a możesz zostać kim tylko zechcesz, wszystko jest w twoich rękach i należy do Ciebię!

Część piąta..

Tematyka: pomocne akcje i wskazówki, dla nowych graczy, korzystających z prac dorywczych.

Mechanik samochodowy:

1. Nie biegaj, staraj się chodzić jak człowiek, przy pomocy klawiszu ALT, nie podskakuj jak skończony idiota.
2. Nie narzucaj się o napiwek, jeżeli ktoś będzie skłonny go dać, to go da.
3. Staraj się odgrywać interakcję /me i /do, korzystając m.in z bindera (którego znajdziesz poniżej poradnika)
4. Naprawiaj pojazdy na warsztatach, bądź przy samochodzie mechanika, nie rób tego na dachach wierzowców, nie mając przy sobię złamanego narzędzia.
5. Nie wymuszaj naprawy, niszcząc wóz klienta, dlatego by zaoferować mu naprawę.
6. słowo "skill" zastąp słowem "lata", jeżeli ktoś pyta ile jesteś lat w branży mechanika odpowiadaj skillem w latach.
(5 skill - 5 lat stażu w branży)
7. Łopata służy do odegrania akcji, przykładowo rozwalenia szyby pojazdu, w celu jej wyciągnięcia (z /me i /do), nie w celu wykonywania kraks i zniszczeń.

Dealer Bronii:

1. Nie handluj bronią/materiałami w miejscu publiczym, staraj się korzystać z zakamarków miasta.
2. Staraj się nie pisać ogłoszeń typu "handluję klamkami" - ponieważ to słowo jest obszernie każdemu znane, a przede wszystkim, dla służb odpowiednich (frakcji porządkowych).
3. Nie wykorzysstuj swoich bronii w celu zabawy, strzelania w innych.
4. Staraj się odgrywać summiene akcję /me i /do, co umożliwi Ci większy zarobek za złożoną broń/sprzedane materiały.
5. Unikaj kontaktów z Departamentem Policji, jeżeli już wpadniech w ich ręce, nie unikaj akcji, czy też nie wychodź z gry.


Dealer dragów:

JAK POWYŻEJ (w przypadku Dealera Bronii)

Łowca głów

1. Odgrywaj bardzo dobre akcję /me i /do, oraz rzeczy, które mogły by mieć miejsce w realnym życiu.
2. Nie zabijaj ludzi w miejscu publicznym.
3. Megafon nie służy do zabawy, służy od do wystraszenia poszukiwanego, czy coś w tym stylu.

Prawnik

1. Nie biegaj, udawaj osobę poważną.
2. Staraj się wyciągać od swoich klientów jak największą sumę.
3. Wykorzystuj akcję /me i /do, podczas wyciągania ludzi z więzień.
4. Wiele rzeczy wykorzystaj, z podkunktów powyżej innych prac.


Jak odgrywać akcję, dla poszczególnych klas postaci? (z tych powyżej)


/do do tułowia [twoje imię, odpowiednio odmienione, np Fabia], przypięty jest pas z narzędźmi.
/me wyciąga dłoń w kierunku pasa, po czym odrywa z niego śrubokręt krzyżak.
/do kolejno przykłada go do śruby pokrywy maski, wykonując parę obszernych ruchów odkręca śruby, odkładając je na bok..
/do .. zdejmuje maskę, trzymając śrubokręt w ręku, spogląda na ramę pojazdu.

bla bla bla..

Taka przykładowa akcja, związana z pracą mechanika, na jej podstawie można tworzyć wiele akcji, zależnie od klasy.
Jeżeli potrzebujesz wskazówek, dotyczących kreacji postaci koniecznie obejrz filmy, które znajdziesz poniżej.
Jesteś dealerem broni? A może narkotyków? - tak to robią najbardziej skryci ludzie!
Autor poradnika: Vister
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych